Drobne gesty wielkiej wagi

Pisaliśmy ostatnio jak ważne są dla nas pszczoły i co by było gdyby ich nie było. W niektórych miejscach na świecie role pszczół przejął człowiek. W Chinach, w najbardziej znanym okręgu, w którym uprawia się sadownictwo, w prowincji Syczuan, nadmierne stosowanie środków ochrony roślin spowodowało, że pszczelarze przenoszą pasieki z dala od silnie opryskiwanych sadów i upraw. Żeby uzyskać dobre plony, rośliny zapylane są tam ręcznie, pędzelkiem. Wizja i przyszłość pszczół w naszym kraju są dosyć mało optymistyczne. Pamiętajmy jednak, że dla nas niewielkie działania mogą oznaczać dużą różnicę dla pszczół miodnych i innych owadów zapylających.

fot2

Jednym ze sposobów na poprawę ich życia jest zaproszenie tych owadów do naszych ogródków, wysiewajmy rośliny miododajne i bogate w pyłek. Takim sposobem zyskujesz naprawdę wiele! Będziesz mieć więcej kwiatów oraz owoców. Każda wizyta zapylaczy na kwiecie jabłoni powoduje powstanie nowej pestki, a każda kolejna pestka sprawia, że jabłko staje się większe! Pamiętajmy jeszcze o jednej bardzo istotnej sprawie. Rośliny zielone produkują tlen i oczyszczają powietrze z gazu cieplarnianego.

Poczekaj z koszeniem kwitnącego trawnika, aż mini przesilenie letnie.

Zrezygnujmy z oprysków, stosujmy się do okresów karencji, nie pryskajmy w środku dnia w pełnym słońcu, w momencie najintensywniejszego oblotu pszczół.

Upały ostatnio nas nie opuszczają. Pszczoły potrzebują wody tak samo jak my, więc najlepszą opcją jest robienie dla pszczół poideł. Pamiętajcie, że może to być świetna forma zabawy z dziećmi, które na pewno chętnie się zaangażują. 

fot1

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *